18.05.24

Зеленський підписав закон про підвищення штрафів для ухилянтів

Президент України Володимир Зеленський 17 травня 2024 підписав закон про підвищення штрафів за порушення правил мобілізації та військового обліку. Закон набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Як зростуть штрафи

Фактично запроваджуються три режими — порушення, повторне порушення та порушення під час воєнного стану.

Відповідно, штрафи за ст. 210, що стосуються військового обліку, становитимуть:

  • у мирний час — від 3 400 до 5 100 грн;
  • у воєнний час (або повторне порушення) — від 17 000 до 25 500 грн.

Відповідно до ст. 210−1, за порушення законодавства про оборону та мобілізацію у мирний час:

  • для громадян — від 5 100 до 8 500 грн;
  • для посадових та юридичних осіб — від 17 000 до 34 000 грн.

За ухилення від мобілізації у воєнний час:

  • для громадян — від 17 000 до 25 500 грн;
  • для посадових та юридичних осіб — від 34 000 до 59 000 грн.

Нові штрафи набудуть чинності наступного дня після оприлюднення закону, який ще повинен підписати президент України.

17.05.24

Вугільного бізнесмена Кропачова затримало ДБР. Йдеться про збитки державі у 2 млрд гривень

Працівники Державного бюро розслідувань та Національна поліція затримали фактичного власника ТОВ «Краснолиманське», що входить до групи компаній ТОВ «Укрдонінвест» Віталія Кропачова. Журналісти вже декілька років поспіль пишуть про його корупційні оборудки, навіть президент Володимир Зеленський наголошував на цьому.

За даними слідства, через своє підприємство та службових осіб Міністерства енергетики та Державної податкової служби він завдав державі шкоди на понад 2 млрд грн на махінаціях у вугільній сфері.

Кропачову висунули підозру у створенні злочинної організації

Вугільному олігарху Віталію Кропачову оголосили підозру у створенні злочинної організації, доведення до банкрутства та легалізації майна. Про це повідомляє ДБР.

За оперативною інформацією, український мільярдер забрав у власність активи сина біглого експрезидента Олександра Януковича та отримав фактичний контроль над багатьма державними шахтами та збагачувальними фабриками східних регіонів.

Він, його довірена особа, керівник підприємства та бухгалтер об’єднались у злочинну організацію, яка не давала працювати та доводила до банкрутства Державне підприємство «ВК «Краснолиманська».

"Рішення просте": у США різко відповіли на "мирну" заяву Цзіньпіна після зустрічі з Путіним

"КНР не може сидіти на двох стільцях"

В американському Держдепі запропонували власне "мирне рішення" для завершення бойових дій в Україні. Представник установи Ведант Пател наголосив, що Китай "не може сидіти на двох стільцях".

У Пекіні пройшла зустріч президента РФ Володимира Путіна та лідера КНР Сі Цзіньпіна, в результаті якої політики підписали низку документів про поглиблення співпраці. Китайський голова зробив заяву, що обидві країни вважають правильним шляхом "політичне врегулювання української кризи". 16 травня це прокоментував заступник речника Держдепу США Ведант Пател, про його заяву під час брифінгу написала "Поштівка".

"Я побачив щось, що виглядало як спільна заява за результатами цієї зустрічі, де говорилося про занепокоєння щодо ескалації, бажання якогось мирного процесу чи політичного вирішення конфлікту в Україні. З нашого погляду, рішення просте. Російська Федерація має просто піти з України, вона може залишити ті території, на яких вона перебуває в Україні, вона може піти з Криму, і ми матимемо мирне рішення", — сказав Пател.

Він підкреслив, що Росія та сам Путін знову й знову показують, що у цьому не зацікавлені. Представник Держдепу США зауважив, що Китай не може одночасно прагнути покращення відносин з іншими країнами та підживлювати військову машину Кремля.

"КНР не може сидіти на двох стільцях", — заявив він.

Пател запевнив, що таку позицію має не лише Вашингтон, але і його партнери з G7, НАТО та Євросоюзу.

"Підживлення оборонно-промислової бази Росії Китайською Народною Республікою загрожує не лише безпеці України, але і європейській безпеці, і Пекін не може досягти кращих відносин з Європою, продовжуючи підтримувати щось подібне", — додав спікер Держдепу.

16.05.24

«Зелений» маятник хитнувся у протилежний бік

🔻 Нещодавно була новина про те, що Mercedes пригальмовує перехід на електромобілі і розробляє нові моделі машин з двигунами внутрішнього згоряння. Раніше були також новини про те, що ВР та деякі інші нафтові гіганти «на користь акціонерів» потроху згортають свої «зелені» проекти та повертаються «до витоків» – тобто запускають нові проекти з видобутку та переробки нафти та газу.
 
🔻 Однак рішення окремих компаній – це ще не тенденція. Щоб говорити про новий тренд, потрібні ще якісь ознаки, і ці ознаки тепер з'явилися. Йдеться про те, що інтереси найбільших банків зміщуються від «зеленої» – назад до традиційної енергетики та викопного палива.
 
🔻 60 найбільших банків світу у 2023 році наростили фінансування проектів з видобутку викопного палива до $705 млрд, що на 4,8% більше, ніж у 2022 році. Це зростання в основному зумовлене фінансуванням сектору зрідженого газу. Такі дані наводить агентство Argus із посиланням на звіт Banking on Climate Chaos.
 
🔻 Це означає, що загальний обсяг фінансування видобутку та переробки викопного палива з моменту підписання Паризької угоди у 2015 році становив $6,9 трлн. У 2022 році фінансування проектів з видобутку викопного палива все ж таки скоротилося з $742 млрд до $673 млрд, але це сталося через те, що нафтові компанії знизили запозичення завдяки рекордному прибутку від продажу енергоресурсів.
 
🔻 Так, наприклад, міжнародний банк JPMorgan Chase у 2023 році став найбільшим інвестором проектів у сфері викопного палива. Його обсяг фінансування становив $40,9 млрд порівняно з $38,7 млрд роком раніше. Японський банк Mizuho став другим за величиною, збільшивши інвестиції до $37 млрд з $35,4 млрд 2022 року. Bank of America зайняв третє місце з $33,7 млрд (роком раніше було $37,3 млрд).
 
🔻 Зростання фінансування пов'язане в основному з галуззю ЗПГ, а також з технологією гідророзриву пласта у видобутку нафти та з газовою енергетикою. Загальний обсяг фінансування ЗПГ-проектів у 2023 році становив $121 млрд у порівнянні зі $116 млрд у 2022 році.
 
🔻 Також збільшилося фінансування видобутку енергетичного вугілля з $39,7 млрд до $42,2 млрд. Згідно зі звітом, 81% цих інвестицій надійшов від китайських банків. У вугільну галузь також вклалися і низка американських банків, включаючи Bank of America (щоправда, йдеться тут про проекти за межами США, в основному в країнах «третього світу»).
 
🔻 Більше того, деякі північноамериканські банки відмовилися від своїх кліматичних зобов'язань – що нещодавно було важко уявити. Bank of America, наприклад, раніше взяв на себе зобов'язання не фінансувати безпосередньо проекти, пов'язані з вугільними електростанціями чи шахтами, але змінив свою політику наприкінці 2023 року, заявивши, що такі проекти проходитимуть «посилену комплексну перевірку».
 
🔻 Знову ж таки, причина тут – тиск з боку акціонерів, які здебільшого вже зрозуміли, що зміна клімату – це скоріше природний процес, а галас навколо «зеленої» енергетики поки що лише негативно позначається на їхніх дивідендах.

Комітет парламенту Іспанії визнав Голодомор геноцидом і закликав допомагати Україні зброєю


Комітет у закордонних справах парламенту Іспанії переважною більшістю голосів визнав Голодомор 1932-1933 років геноцидом українського народу і закликав продовжити військову допомогу Україні для захисту її демократії та територіальної цілісності від Росії.

Комітет у закордонних справах Конгресу депутатів (нижньої палати парламенту) Іспанії на засіданні 14 травня переважною більшістю голосів підтримав резолюцію про визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу.

Під час голосування за ухвалення резолюції висловились 29 членів парламентського комітету, проти проголосували чотири і ще один – утримався.

У резолюції, представленій депутатом від ультраправої партії Vox, професором Карлосом Флоресом, описується спланований сталінським режимом голод 1930-х років у тодішній Радянській Україні.

Там також перелічені парламенти країн, які вже ухвалили рішення про визнання Голодомору геноцидом українського народу.

Резолюція закликає уряд Іспанії визнати Голодомор 1932-1933 років в Україні актом геноциду, публічно вшанувати пам'ять жертв тих подій і "продовжувати рішуче підтримувати в межах ЄС економічну, гуманітарну та військову допомогу Україні для захисту її демократії та територіальної цілісності від авторитарного російського режиму".

15.05.24

Формула Блінкена. Навіщо держсекретар США заговорив про вибори в Україні

Держсекретар США Ентоні Блінкен
Держсекретар США Ентоні Блінкен, Київ, 15 травня 2024 року

Вашингтон спільно з українською владою готує "виборчу інфраструктуру" для проведення виборів — і не обов'язково після війни. Про це розповів Ентоні Блінкен у півгодинному виступі у КПІ 14 травня 2024 року.

Не експромт

Заява держсекретаря США точно не була експромтом. Свою промову Блінкен, звісно, підготував заздалегідь і ретельно продумав її.

Нагадаємо, що понад півроку Конгрес США не міг дійти згоди про надання Україні військової допомоги у 2024 фінансовому році. Але ця сумна історія вже позаду. 24 квітня Джо Байден підписав ухвалений обома палатами Конгресу закон про допомогу Україні у розмірі понад $60 млрд.

Разом з американською допомогою відновилася й можливість адміністрації Байдена встановлювати жорсткі умови українській владі. Й візит Блінкена до Києва був саме про це: що має виконати Банкова "у вдячність" за військову та фінансову допомогу Заходу.

Звісно, американський гість міг обмежитися обговоренням цієї теми за зачиненими дверима на переговорах із Володимиром Зеленським. Але Блінкен вирішив озвучити деякі проблемні питання перед широкою публікою в особі студентів та викладачів Київського політехнічного інституту.

Ліберальна економіка тріщить по швах, народжуваність падає, а світові агресори відчувають безкарність

Світ, який ми знаємо, ймовірно, йде до свого кінця



Світові медіа та науковці все частіше говорять про те, що світ невідворотно змінюється. Журнал Economist присвятив увесь свій випуск 11 травня 2024 року темі руйнації світової ліберальної економіки, яку людство будувало з часів Другої світової війни. Разом із цим росія, Китай та інші авторитарні країни руйнують підвалини міжнародного права, яке виглядає безсилим перед їхньої агресивною політикою. І на порозі ще одна криза, в якій ніхто конкретно не винен, — демографічна. Народжуваність падає по всій планеті, що може мати катастрофічні наслідки й остаточно добити світову економіку. Розповідаємо, як повʼязані між собою міжнародне право, економіка і демографія, і чому світ, який ми любили, може зникнути протягом наступних десятиліть.


Криза міжнародного права

Після Другої світової війни світ потроху рухався до спільних правил і системи міжнародного права, що могла б ці правила підтримувати. Статут ООН 1945 року заборонив застосовувати силу в міжнародних суперечках, крім випадків самооборони. Загальна декларація прав людини 1948 року закріпила права на життя, свободу і безпеку. Подальші конвенції заборонили геноцид, тортури й багато іншого.

У 1990-х, після закінчення Холодної війни, вся ця робота дала плоди — пройшли трибунали в колишній Югославії, Сьєрра-Леоне, Руанді та багато судів поменш. Але зараз експерти фіксують, що міжнародне правосуддя потроху втрачає сенс.

Помилки і бездіяльність союзників України: чому армія РФ почала наступ на Харківщині — WP

Збройні сили України були серйозно обмежені через тривалу затримку з наданням американської допомоги


Російські війська здійснили наступ в Харківській області. Якщо росіяни продовжать просування, вони можуть знову опинитися в межах артилерійської досяжності Харкова. Найгіршим сценарієм було б падіння Харкова, але це все ще малоймовірно, повідомляє Поштівка з посиланням на The Washington Post.

Чому росіяни досягли такого раптового успіху? Поясненням є поєднання російської військової вправності з українськими та американськими прорахунками. Російські війська покращили свої бойові характеристики з перших днів війни, коли, здавалося, вони не могли зробити нічого правильно. Вони пристосовуються до умов поля бою.

Тим часом, Збройні сили України були серйозно обмежені через тривалу затримку з наданням американської допомоги. Українські війська опинилися в 10-кратній меншості в артилерійських боєприпасах, а запаси засобів протиповітряної оборони також закінчуються.

Крім того, газета The Wall Street Journal повідомляла, що "за останні шість місяців Україна перехопила близько 46% російських ракет, порівняно з 73% за попередній шестимісячний період". Минулого місяця рівень перехоплення ракет впав до 30%. Нездатність України забезпечити адекватну протиповітряну оборону для військ на передовій означає, що Росія вперше змогла значною мірою використати повітряну міць.

14.05.24

Генконсул України критикує німців за хибні уявлення про Другу світову війну

Німецький важкий танк Tiger I у Харкові, Україна, 1943 рік
Німецький важкий танк Tiger I у Харкові, Україна, 1943 рік

Німецькі історики донедавна переважно згадували лише Росію як жертву і переможця над нацизмом, а українці згадувалися ними часто у контексті колабораціонізму з нацистським режимом.

На цьому у коментарі агентству dpa наголосила генеральний консул України в Гамбурзі Ірина Тибінка.

За словами дипломата, навіть через майже 80 років переважна більшість німецького населення через брак інформації не розуміє глибокої травми, завданої Україні у Другій світовій війні, і немає жодного визнання високої ціни, яку заплатив український народ. І це – в країні, яка по суті є творцем такого поняття, як повоєнна культура пам’яті та головним виконавцем історичної справедливості, наголосила генконсул. А німецькі історики зазвичай згадували про українців лише у зв’язку з колабораціонізмом з нацистською Німеччиною, а образ мученика і переможця віддають Росії.

«Пам’ять про українських жертв Другої світової війни досі відсутня в підручниках історії в німецьких школах», – зауважила Тибінка.

Вона нагадала про понад 8 мільйонів убитих українців, 2,5 мільйона українських примусових робітників, тисячі українців, удостоєних звання «Праведники народів світу» за допомогу переслідуваним євреям, про чотири роки найжорстокіших боїв на українській землі та повністю зруйновані міста та села. Все це, підкреслила генконсул, потребує пам'яті та вшанування.

Сунак відреагував на "злиту" розмову Кемерона й Трампа — що сказав британський прем'єр

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак наполіг, що його позиція у підтримці України у повномасштабній війні проти Росії змінилася. Хоча публікації у ЗМІ діалогу міністра закордонних справ країни Девіда Кемерона з експрезидентом США Дональдом Трампом свідчила про протилежне.

Про це повідомляє Politico.

Що передувало

Як стверджує газета The Times, Кемерон розповів Трампу, що нова допомога від Лондона, допоможе Україні утримати лінію фронту, і надасть "найкращі можливі умови" для укладення "угоди" між Києвом та Москвою.

"Які кращі умови, за яких ви, як президент США, зможете укласти угоду в січні? Це коли обидві сторони утримують свої позиції, й платять за це ціну", — цитує видання слова Кемерона.

Як відреагував Сунак

Водночас глава Бейкер-стріт на прохання прокоментувати матеріал, заявив, що не бачив статті, про яку йде мова, проте наголосив, що позиція Лондона не змінилася, і що Сполучене Королівство стоїть на боці України.

"Інвестиції в безпеку України — це інвестиції в нашу безпеку. Наші союзники по НАТО вже стурбовані перспективою того, що якщо Путін досягне успіху, то вони будуть наступними — з усіма наслідками, які це принесе", — додав Сунак.

Нагадаємо, що раніше Дональд Трамп зробив нову заяву щодо війни Росії проти України, висловивши впевненість, що зможе закінчити бойові дії ще перед входом до Білого дому.

Водночас Девід Кемерон у своєму зверненні до союзників НАТО із закликом збільшити частку витрат на оборонну сферу.

13.05.24

ЕВРОфрик-шоу 2024 - про европейське виродження та про українські сліпоту й лицемірство

ЕВРОфрик-шоу 2024. Жорсткий допис. Не так про европейське виродження, як про українські сліпоту й лицемірство. Не так про наших виконавиць, як про нарід. 

Евробачення 2024 було нам убивче необхідне, аби нарешті чесно подивитися на себе в люстерко на початку третього року Великої війни. Спершу українці масово пруть до церков на Великдень, а телебачення радо ті всі імітації християнської віри нашого народу транслює, відтак не лише пасивно толерують, а діяльнісно підтримують на позір маніфестований сатанізм, ліволіберальну ідеологічну повістку, що суперечить як християнському віровченню, так і засадам політичного націоналізму (в розповсюдження якого серед люду (а надто молоді! - головної авдиторії цього дійства) після появи у 2022 році футболок з Бандерою левова частина правиці наївно повірила), і нарешті ті самі «християни» щиросердно досі волають «ЗА ЩО НАМ ВІЙНА?»…

За тим усім схована клясична дитяча позиція жертви. До слова, неабияк психологічно вигідна, бо жертва завжди чемна й невинна, тільки замість цукорок, отримує чогось батіг з крови та ракет. І цьогорічне Евробачення говорить промовисто, як ніколи. 

Спершу голі цифри:
1. Українське журі (склад: Олена Тополя (Alyosha), Ірина Горова, Олена Коляденко, Костянтин Томільченко) віддали: 12 балів Швайцарії (найвищий бал), 10 балів Ірляндії (друга позиція)
2. Український нарід віддав: 12 балів Швайцарії, 8 балів Ірляндії (третя позиція)
Однак склад Нацжурі обирали шляхом прямого голосовання в Дії. Очолила журі Олена Тополя, позаяк отримала більшість голосів. Відповідно у першому випадку маємо непряме, але народне волевиявлення, у другому – пряме волевиявлення українського народу. 

11.05.24

Ільзе Хірш — брутальна німецька блондинка

Ільзе Хірш
Ilse Hirsch (*1922 in Hamm - †2000) was instrumental in “Operation Carnival” the assassination of the American-appointed Burgermeister of Aachen.

Ільзе Хірш (нім. Ilse Hirsch; 21 травня 1922 року, м. Гамм (Hamm), Північний Рейн — Вестфалія, Німеччина) - член організації "Вервольф" (Werwolf) - німецького ополчення для ведення партизанської війни в тилу наступаючих військ союзників, створеного наприкінці Другої світової війни.

Коли їй було шістнадцять, Хірш приєдналася до німецької молодіжної організації Спілка німецьких дівчат (BDM - Bund Deutscher Mädel). Вона стала одним з головних організаторів BDM у місті Моншау.

06.05.24

Он рассказал миру о сталинском Голодоморе

29 марта 1933 года, 27-летний британский журналист Гарет Джонс, вернувшийся из поездки по Советскому Союзу, выступил с заявлением о массовом голоде в СССР, которое было перепечатано многими газетами.


«Я прошёл по улицам сёл и 12 колхозов. Везде было слышно стенание: «У нас нет хлеба, мы умираем!» Это стенание было слышно по всей России: на Волге, в Сибири, Беларуси, на Северном Кавказе, в Средней Азии и в Украине». 

Особое внимание выпускник Кембриджа, мать которого была гувернанткой детей Джона Хьюза – основателя Юзовки, то есть Донецка – обратил на трагическую ситуацию в Украине. 

Впрочем, Джонс ещё в 1929 году, то есть задолго до Великого Голодомора, после первого посещения страны, где "так вольно дышит человек", начал бить в набат. 

Тогда он написал родителям: 
«Ситуация в Украине ужасная; всё паршиво, еды нет; угнетение, несправедливость, нищета. Я повидал кое-что настолько плохое, что меня просто бесит, когда я думаю о том, как люди типа Бернарда Шоу ездят туда, где их водят за нос. Они едят вдоволь, после чего возвращаются и называют Россию райским местом. Советское правительство — самое жестокое в мире. Крестьяне ненавидят коммунистов. Тысячи и тысячи лучших людей России были сосланы в Сибирь и в тюрьму на Соловках. На Донбассе условия невыносимые. Многие украинцы настолько ослабли, что не в состоянии работать». 
Вскоре после заявления британского журналиста о геноциде украинского народа и других народов сталинского концлагеря советские власти обвинили Джонса в шпионаже против СССР и закрыли ему въезд в «большевистский рай».

12 августа 1935 года, за день до своего 30-летия, Гарет Джонс был убит в Манчжурии агентами сталинского НКВД. 

История скреп

03.05.24

Зачем на «Мессершмитт»-110 ставили конструкции в виде рогов и почему их держали в секрете

Немцы опережали союзников во многих областях военных технологий, также они были впереди в создании самолетных бортовых радаров, хотя первые годы Второй мировой войны они провели полагаясь лишь на дневные истребители, наземные радары и прожекторы. Однако летом 1942 года они начали поставлять на вооружение истребители с собственным радаром.

Немецкий двухмоторный ночной истребитель Messerschmitt Bf.110-G-4/R3 периода Второй мировой войны.

В годы, предшествующие Второй мировой войне, в Германии началась глобальная программа по созданию новейших боевых самолетов. А одним из наиболее интересных проектов стал Messerschmitt Bf.110. Правда, сначала казалось, что эта машина полностью бесполезна, но когда ее немного переделали, то пользу от ее уникальности стало сложно переоценить.

Немецкий истребитель Messerschmitt Bf.110E из состава эскадры тяжелых истребителей ZG 76 ( (Zerstörergeschwader 76), только что вернувшейся с Балкан, лето 1941 года

В середине 1930-х годов сразу в нескольких странах Европы началась работа по созданию «универсального» боевого самолета. Это должна была стать тяжелая двухмоторная машина, которая могла как сбивать вражеские аэропланы, так и сбрасывать бомбы на наземные позиции. Немецкая концепция конструктора Вилли Мессершмитта вылилась в двухмоторный истребитель Messerschmitt Bf.110, получивший официальное прозвище Zerstörer («Разрушитель»).

Внутри кабины Bf-110 во время полёта

Машина впервые поднялась в воздух в 1936 году и в дальнейшем получила множество модификаций. Самолет оснащался авиапушками калибра до 37 мм, пулеметами, мог нести до 2000 килограмм бомбовой нагрузки.

01.05.24

Україні нададуть зброю для ударів по Криму — Шаппс

Міністр також заявив, що ракети Storm Shadow, а також інші крилаті ракети Taurus і Scalp "руйнівно" ефективні



Міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс заявив про те, що Сполучене Королівство, Франція та Італія передадуть Україні більше ракет Storm Shadow для ударів по військових об'єктах ЗС РФ в окупованому Криму.

Про це він сказав виданню The Times. Шаппс назвав Storm Shadow "видатною зброєю".

"Велика Британія, Франція та Італія готують цю зброю для застосування, особливо в Криму. Ця зброя має дуже суттєве значення", — сказав він журналістам.

Міністр також заявив, що ракети Storm Shadow, а також інші крилаті ракети Taurus і Scalp "руйнівно" ефективні. Він зазначив, що у Німеччині теж багато таких ракет, а тому вона повинна передати частину Україні.

Він також зазначив, що президент РФ Володимир Путін отримав чіткий сигнал про те, що Захід не здається. Так, США нарешті виділили для допомоги Україні 60 мільярдів доларів, а прем'єр Великої Британії Ріші Сунак пообіцяв і надалі фінансувати підтримку країні, яка обороняється, у розмірі 3 мільярди фунтів стерлінгів щороку до 2030 року.

Шаппс також зазначив, що навіть Дональд Трамп, який знову може стати президентом США, розуміє, що перемога України — в інтересах Америки.

"Я думаю, Трамп це розуміє. Якщо такий деспотичний лідер, як Путін, зможе завоювати Україну, змусивши нас втомитися і піти, тоді інші автократичні лідери в усьому світі дійдуть своїх власних висновків щодо рішучості Заходу", — сказав він.